Výstroj na akce

Schůzka

Deník (cvakací kroužkový blok A5), papír + psací potřeby, zkoušky + pracovní listy, KPZ, uzlovačka, čtyřcípý neprůhledný šátek, přezůvky, oddílové tričko (zelená košile), baterka.

Jednodenní letní výprava L-1

Na sebe: vhodné oblečení dle počasí – spodní prádlo, dvoje ponožky, krátké kalhoty, pevná obuv nad kotníky, tričko, zelená košile, pokrývka hlavy, šátek, batoh.

Do kapsy: peníze, které odevzdáte na srazu, jízdenky na dojezd na hlavní nádraží (šalinkarta), průkazka s fotkou (na slevu ve vlaku).

Do batohu: deník, papír + psací potřeby, zkoušky, KPZ, uzlovačka, šátek pokud ho nemáš na sobě, pláštěnka, náhradní ponožky, teplá rezerva, kapesník, jídlo na celý den a láhev na pití s obsahem 1-1,5 litru (ne menší- měl bys žízeň, ne větší-je zbytečná, ne pití s bublinkami - bolelo by tě bříško, ne termosku se skleněným vnitřkem – rozbil by sis si ji a měl žízeň).

Vícedenní letní výprava L-2

Na sebe: vhodné oblečení dle počasí – spodní prádlo, dvoje ponožky, krátké kalhoty, pevná obuv nad kotníky, tričko, zelená košile, pokrývka hlavy, šátek, batoh.

Do kapsy: peníze, které odevzdáte na srazu, jízdenky na dojezd na hlavní nádraží (šalinkarta), průkazka s fotkou (na slevu ve vlaku).

Do batohu: deník, papír + psací potřeby, zkoušky, KPZ, uzlovačka, šátek pokud ho nemáš na sobě, pláštěnka, spacák, karimatka, dle instrukcí přezůvky do chaty, oblečení na spaní, náhradní oblečení: spodní prádlo dle počtu nocí, ponožky na každý den, tepláky, mikinu nebo svetr, dvě trička; ešus v obalu, lžíce, hrníček, nůž, láhev na pití (viz jednodenní výprava), jídlo dle pokynů, hygienické potřeby(kartáček a pasta na zuby, mýdlo, malý, ručník, toaletní papír, kapesník), baterku (nejlépe čelovku).

Jednodenní zimní výprava Z-1

Na sebe: vhodné oblečení dle počasí – spodní prádlo, dvoje ponožky, punčocháče nebo podvlékačky apod., kalhoty, pevná obuv nad kotníky, tričko, zelená košile, svetr, bunda, pokrývka hlavy, šátek, šála, čepice a rukavice, batoh.

Do kapsy: peníze, které odevzdáte na srazu, jízdenky na dojezd na hlavní nádraží (šalinkarta), průkazka s fotkou (na slevu ve vlaku).

Do batohu: deník, papír + psací potřeby, zkoušky, KPZ, uzlovačka, šátek pokud ho nemáš na sobě, pláštěnka, náhradní ponožky, teplá rezerva, kapesník, jídlo na celý den a láhev na pití s obsahem 1-1,5 litru (ne menší- měl bys žízeň, ne větší-je zbytečná, ne pití s bublinkami –bolelo by tě bříško, ne termosku se skleněným vnitřkem – rozbil by sis si ji a měl žízeň), náhradní rukavice.

Vícedenní zimní výprava Z-2

Na sebe: vhodné oblečení dle počasí – spodní prádlo, dvoje ponožky, punčocháče nebo podvlékačky apod., kalhoty, pevná obuv nad kotníky, tričko, zelená košile, svetr, bunda, pokrývka hlavy, šátek, šála, čepice a rukavice, batoh.

Do kapsy: peníze, které odevzdáte na srazu, jízdenky na dojezd na hlavní nádraží (šalinkarta), průkazka s fotkou (na slevu ve vlaku).

Do batohu: deník, papír + psací potřeby, zkoušky, KPZ, uzlovačka, šátek pokud ho nemáš na sobě, pláštěnka, spacák, karimatka, dle instrukcí přezůvky do chaty, oblečení na spaní, náhradní oblečení: spodní prádlo dle počtu nocí, ponožky na každý den, tepláky, mikinu nebo svetr, dvě trička, dlouhé kalhoty; ešus v obalu, lžíce, hrníček, nůž, láhev na pití (viz jednodenní výprava), jídlo dle pokynů, hygienické potřeby(kartáček a pasta na zuby, mýdlo, malý, ručník, toaletní papír, kapesník), baterku (nejlépe čelovku), náhradní rukavice.


Množství peněz a případná další speciální výstroj je upřesněna vždy před akcí. Nic dalšího nepotřebujete, cokoliv si z tohoto seznamu zapomenete - bude vám chybět. Zásadně nenosíme na výpravy zbytečnosti. Dobrý táborník se pozná podle toho, že má málo věcí, ale nic mu nechybí. Vše na výpravy nosíme v batohu na zádech. Nikdy nenosíme cokoliv v ruce nebo přes rameno. Kompletní výstroj balíme dovnitř batohu.

Výstroj si vždy do batohu balí ten, kdo ji ponese!!

Na akcích je zakázána jakákoli elektronika včetně mobilních telefonů. Povoleny jsou, ale vzhledem k možnosti poškození nedoporučeny, fotoaparáty.

Jednotlivé části výstroje:

Deník

Je vizitkou každého člena oddílu. Obsahuje volně řazené listy, na které si kreslíme a zapisujeme všechny poznatky spojené s naší oddílovou činností. Píšeme si do něj zápisky z výprav a schůzek, lepíme různé zajímavosti a vkládáme znalosti, co se učíme na schůzkách. Nejlepší je kroužkový deník formátu A5 s volnými listy. Navíc se do něj dají dávat i euro obaly, kam se dobře vkládají volné papíry se znalostmi.

Papír + psací potřeby

Jakýkoli trhací sešit s čistými listy, většinou je používáme na hry. Psací potřebou je myšlena píšící propiska nebo centropen a náhradní pisadlo.

KPZ - krabička poslední záchrany

Je velmi důležitá část vybavení, která nám může pomoct vyřešit soustu nepříjemných situací. Základem je pevná krabička (nejčastěji plechová od Energitu), do které se všechny věci vejdou. Musí být velká tak akorát, aby se dala nosit v kapse. Věci, kterým by mohla ublížit voda, je potřeba dát do malých sáčků (pokud máte 100% vodotěsnou KPZ tak není třeba). Má obsahovat: kopii kartičky pojišťovny, zápalky + škrtátko, kostka tuhého lihu, malá svíčka, spínací špendlík, papír (min.A6) a kousek obyčejné tužky, polštářková náplast, tenký provázek, jehla+nit(min.4m)+pár knoflíků, drátek, rýsováčky, kousek křídy, 50Kč. Může obsahovat cokoliv dalšího, pokud víš proč to tam máš. Na vrchní stranu víčka napiš jméno, příjmení, adresu a telefon na rodiče a celé to přelep izolepou, aby se to nerozpilo.

Uzlovačka

Slouží k nácviku vázání různých uzlů a někdy i hrám. Nejvhodnější je pomocné horolezecké lano dlouhé dva metry, na konci jsou potřeba zatavit, aby se netřepily. Je možné použít i jiné kulaté opletené silnější provazy. Nevhodné jsou ploché tkaničky, prádelní šňůry a různé provazy, které se třepí.

Šátek

Vyhovuje jakýkoliv balvněný, neprůhledný, čtyřcípý šátek. Nejvhodnější jsou přírodní barvy – zelená, hnědá, modrá, černá. Je to univerzální pomůcka při hrách a mnoha dalších činnostech.

Zelená košile

Nejvhodnější jsou zelené vojenské košile s dlouhým rukávem, nevhodné jsou skautské košile pískové barvy. Nováčci nosí jen košili, členové si ji pak doplní o oddílové nášivky. K zelené košili nosíme dlouhé nebo krátké kalhoty, nejlépe barvy zelené, hnědé, černé, modré nebo maskáčové. Nevhodné jsou bermudy, tepláky, elasťáky apod. a křiklavé barvy.

Batoh na jednodenní výpravu

Jakýkoliv menší batoh s dvěma popruhy na záda. Nevhodné jsou batohy s jedním popruhem a chlebníky, protože zatěžují jednu část zad a ty se tak křiví, navíc při chůzi a pohybu spíš zavazí.

Pevná obuv

Z bezpečnostních důvodů je nezbytné nosit na výpravy pevnou obuv nad kotníky – zpevňují nohu. Nejvhodnější jsou pohorky, kanady nebo farmářky. Bota musí být pevná a kožená, aby mohla noze poskytnout oporu a ochranu proti promoknutí, to tenisky a podobné lehké boty neposkytnou. Údržbě bot je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Do boty by se měly vejít dvoje ponožky (slabé bavlněné a silné vlněné, nezašívané – zašité tlačí a mohou vyrobit puchýře) s tím, že bota musí na noze „sedět“. Pokud je bota volná či úzká tak vytváří na noze nepříjemné otlaky a puchýře. Nové boty je před první výpravou potřeba „rozchodit“, aby si noha a bota na sebe zvykly a netvořili se puchýře a otlaky po ujití prvních pár metrů.

Pláštěnka

Nejběžnějším prostředkem do deště je obyčejná pláštěnka. Pro nás stačí igelitové pláštěnky, moc toho nevydrží, ale jsou levné, obyčejná bunda s kapucí nestačí. Nejlepší variantou je pončo. Kromě vlastního těla chrání i batoh, což je mnohdy důležitější než nezmoknout sám. Navíc pončo lze použít i jako improvizovaný přístřešek při přenocování. Důležité je, aby mělo podlepené švy, aby pod něj nezatékalo.

Pití

Nádoba na pití je nezbytnou součástí výstroje. Musí mít obsah 1-1,5 litru (ne menší- měl bys žízeň, ne větší-je zbytečná). Vhodné jsou různé vojenské láhve, ale úplně stačí obyčejné PET láhve, které se dají doplňovat. Termosky jsou použitelné jen nerozbitné! Nevhodné je pití v krabicích (fruiko), protože se musí vypít naráz a nelze doplnit. Jako nejvhodnější k pití je hořký čaj, můžou být i různé šťávy nebo obyčejná voda, ta je někdy zvlášť vyžadována. Zakázané jsou sycené nápoje - např. limonády. Při chůzi mohou způsobit nepříjemné bolesti břicha.

Nůž

Bez nože se žádný člen oddílu neobejde. Nejvhodnější jsou zavíráky s pojistkou. Dýky jsou vhodné při přípravě jídla, ale pro většinu činností nejsou nezbytné. V každém případě musí být dýka v pochvě. Malé nožíky jako rybičky a podobně jsou nevhodné, kromě toho, že se s nimi nedá nic dělat, hrozí vysoké nebezpečí úrazu. Multifunkční nože bývají většinou poruchové a navíc se špatně drží v ruce. Bohatě stačí zavírací nůž s otvírákem na konzervy. Důležité je mít nůž nabroušený - ostrý nůž je mnohem bezpečnější než tupý.. Kritérium: nožem by měl jít ukrojit krajíc chleba.

Obecně k oblečení

Musí být vždy lehké, volné, uzpůsobené k pohybu a činnostem, které provádíme, z přírodních materiálů (vyjímkou jsou bundy). Na výpravy bereme zásadně věci, které se mohou zašpinit, roztrhnout..., v přírodních barvách, oděvy křiklavých barev do lesa nepatří. Pozor: příliš volné nebo těsné oblečení překáží při pohybu a je v něm zima! V zimě vždy nosíme více vrstev, náhradní rukavice, čepici. Spodní prádlo musí být vždy bavlněné (odvádí pot), nebo z materiálu, který hřeje a odvádí vlhko – např. Klimatex, vlna. Vždy musí být teplo na hlavu, krk, konce rukou a nohou, ledviny. Ostatní části těla není třeba tak důkladně chránit. Raději si oblékáme více tenčích vrstev než jednu silnou. Vrstvy můžeme potom podle potřeby různě měnit a doplňovat, či naopak svlékat při stoupání do kopce či jiném oteplení. Kalhoty krátké: nosíme je převážně od začátku května do konce září. Nevhodné jsou bermudy, tenýrky, adidalsy... nejvhodnější jsou tmavé odstíny hnědé, zelené. Kraťasy lze jednoduše vyrobit zkrácením starých dlouhých kalhot z odolného materiálu. dlouhé: nosíme vždy za chladnějšího počasí. Zcela nevhodné jsou oteplovačky, především ve formě kombinéz – nelze si při oteplení „odlehčit“. Nejvhodnější jsou maskáče, černé, hnědé, zelené kalhoty s odolného materiálu, nebo menšestráky (nevhodné při sněhu), nevhodné jsou džíny. Pod kalhoty nosíme v zimě 1-2 vrstvy (podvlékačky, tepláky..., punčocháče nosíme s ustřiženými šlapkami – když navlhnou ponožky, tak je na rozdíl od punčocháčů snadno vyměníme!), nikdy nenosíme silonky. Bunda: během jara až podzimu platí to samé co u dlouhých kalhot. V zimě nosíme bundu tenčí, v žádném případě ne péřovou. To proto, abychom pod bundou mohli mít více vrstev oblečení - alespoň 3.

Teplá rezerva

Při jakékoliv akci musíme předpokládat možnost ochlazení. Proto nosíme v batohu oblečení, které si při ochlazení můžeme obléct. Teplá rezerva se liší podle ročního období, ale vždy obsahuje náhradní ponožky. Teplou rezervou není oblečení, které máme na sobě při zahájení akce.

Batoh na vícedenní výpravu

Batoh je jedna z nejdůležitějších potřeb. Je nutné si uvědomit, že žádné věci se nesmí nosit na výpravy v ruce nebo přes jedno rameno. Při nákupu bychom měli posuzovat několik kritérií:
Konstrukce
záda batohu by měla být vyztužena s možností přetvarování podle zad. Vyměkčena tak, aby se celá záda nedotýkala batohu.
nosné popruhy - pohodlné, vyměkčené, přiměřeně dlouhé a nastavitelné. Přezky drží v nastavených polohách i při zátěži.
bederní pás odlehčuje nosným popruhům a šetří tak ramena. U kombinace velký batoh a malé dítě není však funkční, protože jsou příliš krátká záda.
kapsy - měla by být alespoň jedna kapsa na drobnosti, do které se dostaneme, aniž bychom otvírali víko batohu. Mohou být i odepínací kapsy.
komory - může a nemusí být batoh rozdělen do dvou komor. Někdo dává přednost balení do dvou komor, jiný vše "našlape" do jedné.
kompresní pásky - regulují velikost batohu, čímž posunují těžiště blíž k zádům - batoh se pohodlněji nese.
víko batohu by mělo dokonale přikrýt vstup do batohu.
úchyty na připevnění karimatky
Promokavost
nevyžadujeme naprostou nepromokavost batohu. Vybavme se pončem, které chrání nás i batoh. Nebo si pořiďme nepromokavý obal na batoh nebo alespoň na spacák a spací potřeby. Většinou stačí igelit.
Velikost
bohatě stačí 40 – 50 litrů objemu
do malého batohu se nesbalíte a do velkého naopak budete chtít dát co nejvíc zbytečností. Každý gram zátěže se při chůzi projeví desetkrát víc, než byste čekali.
Barva
protože se pohybujeme v přírodě, jsou vhodné barvy zelená, modrá, šedá, hnědá, černá.

Karimatka

Stačí jednovrstevná pěnová karimatka o tloušťce cca 8 mm, ale může být i silnější. Je vhodné chránit karimatku při transportu obalem.Alumatky nejsou vhodné, jsou slabé a nedostatečně izolují.

Spací pytel

Nejvhodnější a dnes docela dostupné spacáky jsou z dutých vláken. Výhodou je jejich poměrně nízká hmotnost a snadná údržba. Jsou různého střihu. Na výpravy se osvědčil spacák typu mumie se zipem - nejlépe zatepleným a s kapucí chránící hlavu.

Teplotní údaje, které bývají na spacáku vyznačeny odpovídají o jeho izolačních vlastnostech. Horní hranice tepelného komfortu udává při jaké teplotě nám v zapnutém spacáku začne být nepříjemné teplo, to se dá vyřešit rozepnutím zipu. Dolní hranice tepelného komfortu udává do jakých nejnižších teplot je spacák použitelný. Teplota označována jako extrémní udává při jaké teplotě lze ve spacáku přežít bez omrzlin. Správná velikost spacáku vzhledem k postavě uživatele je důležitá. Malé tělo jen obtížně vyhřívá příliš velký spacák a naopak malý a těsný spacák je nepohodlný a stlačená izolační vrstva studí. Obal spacáku je důležitý – chrání ho při transportu před špínou, poškozením a mokrem. Praktický je větší obal s kompresními popruhy. Spacáku lépě svěčí pěchování než stejné rolování. Obal slouží pouze pro transport, při skladování doma je nutné, aby byl spacák co nejméně stlačený. Pouze tak si uchová své izolační schopnosti po dlouhou dobu.

Oblečení na spaní

Zásadně nespíme v tom, v čem jsme chodili celý den. Zpocené oblečení přes noc chladí a byla by nám zima. Oblečení na spaní je většinou individuální záležitost a každý se obléká dle svých zvyků. Při chladnějších nocích si chráníme ledviny, krk a hlavu. Není dobré si oblékat na noc víc vrstev, protože se zpočátku zapotíme a potom nám k ránu bude zima.

Ešus

Nejvhodnější je obvyklý ešus, který se skládá ze tří částí (malý a velký ešus + víčko) a má obal, který chrání ostatní věci v batohu od zašpiněného ešusu, ve kterém se vařilo na ohni. Hrníčky jsou nejlepší nerezové, nepálí tolik, plastové jsou k ničemu.