Co děláme

Kdo to byla Cassiopeia?

Cassiopeia (čti Kasijopeja)

sedí na trůnu na severní obloze. Můžete si představit, že pět jasných hvězd Kasiopeje jsou trůn, ale pro většinu lidí vypadá toto souhvězdí jako písmeno W. Jelikož leží nedaleko severního nebeského pólu, najdete je na obloze bez ohledu na roční dobu.

Kasiopeja byla podle mytologie královna Etiopie. Se svým manželem, králem Cefeem měla dceru Andromedu. Kasiopeja byla nesmírně marnivá. Myslela si, že je ta krásnější než kdokoli, dokonce i vodní nymfy nereidy. Samozřejmě, že těm se to nelíbilo a zrovna tak ani bohu moře Poseidónovi. Poslal proto mořskou obludu, aby zaútočila na Kasiopejino království a naučila královnu pokoře.Vyšlo to? Nezdá se. Na některých  hvězdných mapách Kasiopeja stále sedí n a svém trůnu, češe si vlasy a obdivuje se v zrcadle.

Pro arktické Inuity představovalo písmeno W vysekané do nebeského sněhu, které spojovalo nebeskou krajinu ze Zemí. Pro domorodce ze severozápadního pobřeží bylo toto W kůží z losa. Pět hvězd představovalo otvory po kolících, použitých při jejím napínání.

Před 500 lety se nacházelo v souhvězdí Cassiopeia šest jasných hvězd, když se v něm náhle objevila nová, velmi zářivá hvězda. Šlo o supernovu, vybuchlou hvězdu. Zářila tak, že ji bylo možné vidět i během dne. Představte si, že pozorujete hvězdu v pravé poledne!

Z knihy: SASAKI, CH.: Příběhy hvězdné oblohy (Al Press, 2003), str. 36